תמ"א 38/2: "פינוי-בינוי"

תמ"א 38/2: "פינוי-בינוי" אפשרות נוספת העומדת בפני דיירים שביתם עומד בקריטריונים לחיזוק מבנים לפי תמ"א 38 הינה "פינוי-בינוי" (תמ"א 38/2). תכנית זו מאפשרת להוציא ביתר קלות ומהירות היתר להריסת בניין ובנייתו מחדש. בתמורה למתן זכויות בנייה ליזם / הקבלן, נהנים הדיירים מדירות חדשות לחלוטין ומהטבות מס ניכרות. ביצוע תכנית זו דורש הסכמה רחבה יותר של הדיירים, העומדת על 80% מכלל הדיירים, דבר המעצים את בעיית "הדייר הסרבן". במאי 2012 ניתן פסק דין תקדימי בו דייר שסירב להסכים לתנאים שהיו מקובלים על יתר הדיירים בבניין לביצוע תמ"א 38/2, ומנע ביצוע הפרויקט, חויב לפצות את יתר דיירי הבניין על הנזק שגרם בסירובו.

השלב הראשון הוא שלב היעוץ. בשלב זה מגיעים לבניין בעלי המקצוע מטעם חברות קבלניות/ יזמיות, על מנת לבחון את הבניין, את אפשרויות החיזוק והשיפוץ, אפשרויות הגדלות הדירות הקיימות (תוספות בניה), פיתרון חניות, מעלית ועוד. בשלב זה נפגשים עם בעלי הדירות והשוכרים על מנת לתת הסבר מפורט בנוגע לתמ"א 38, התהליך והזכויות, ומתחילים לגבש תוכנית מוסכמת על היזם/ קבלן ונציגות הדיירים. בשלב השני נבחר יזם/קבלן ע"י נציגות הדיירים, מתגבשת התוכנית והמפרט הטכני לפרוייקט, מתבצעות הבדיקות ההנדסיות, בדיקות כלכליות ובדיקות תכנוניות. בשלב זה ההצעה העקרונית תאושר באספת דיירים, ואחריה ימונה עו"ד שייצג את הדיירים בהמשך התהליך. בסוף שלב זה יגובש הסכם משפטי סופי, הסכם זה יוצג לדיירים והדיירים והיזם/ קבלן יחתמו על הסכם מחייב זה.

השלב השלישי הוא תיכנון מפורט של הפרוייקט ע"י אנשי מקצוע (אדריכל, קונסטרוקטור ורשימת יועצים שונים), במטרה לגבש תוכנית הגשה לוועדה המקומית. לאחר אישורה ע"י הדיירים, התוכנית תוגש לוועדה המקומית ובסוף התהליך התוכנית תאושר (בתקווה).

השלב הרביעי והאחרון הוא ביצוע הפרוייקט בפועל, ובסופו ימסר הבניין המחוזק והמשודרג, וכן הדירות החדשות לדיירים הקיימים והחדשים.

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רשאית לאשר לגבי מבני מגורים הזכאים לזכויות הבנייה מכוח התמ"א, לאשר את אחת או יותר מהפעולות הבאות: • חיזוק המבנה בלבד, ללא תוספות בנייה. • סגירה ומילוי של הקומה המפולשת לשם בניית דירות חדשות, או לשם הרחבת שטח הדירות שבקומה הראשונה. • הקמת עד שתי קומות בהן ניתן לבנות דירות חדשות או להרחיב את שטח הקומה שמתחת, או הקמת אגף נוסף בשטח של שתי קומות טיפוסיות בבניין הקיים לשם בניית דירות חדשות. • הקמת קומה חלקית נוספת בשטח של עד מחצית משטח הקומה שמתחתיה. השטח יכול לשמש להוספת יחידות דיור או להרחבת הדירות שבקומה מתחת. • חיזוק המבנה והרחבת יחידות הדיור הקיימות (עד 25 מ"ר ברוטו לכל דירה); התוספת חייבת לכלול ממ"ד (12 מ"ר ברוטו ו- 9 מ"ר נטו). בבניינים שאינם בנייני מגורים, רשאית הוועדה המקומית לאשר תוספת קומה אחת או תוספת אגף בשטח קומה טיפוסית. התמ"א מאפשרת גם הוספת מעלית, ודורשת הצגת פיתרון חנייה עבור הדירות החדשות.

18 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
  • Facebook

אסמעיל ושות' עורכי דין בירושלים

דיני נזיקין | תאונות דרכים, רשלנות רפואית, לשון הרע, תאונות עבודה, ליקויי בנייה

דיני מקרקעין | הסכמי מכר לדירות יד שנייה ורכישה מקבלן

דיני חברות | הקמת חברות וייעוץ משפטי שוטף

דיני תעבורה | עבירות מהירות מופרזת, נהיגה בפסילה, נהיגה בשכרות, שימוש בטלפון נייד, תאונות דרכים, נהיגה ללא רישיון נהיגה, ביטול איסור שימוש ברכב