מתי מתיישנת תביעה לתגמולי ביטוח?

ההתיישנות מהווה מחסום להגשת תביעה, המונע מהתובע לממש את זכויותיו המהותיות.

אם כן, מה תועלת במחסום דיוני זה? הפסיקה עומדת על ארבעה טעמים עיקריים למוסד ההתיישנות.

הראשון, מוסד ההתיישנות נועד לסייע לנתבעים להתמודד עם הקושי בהשגת ראיות לאחר שנים רבות, ולמעשה "מקציב" זמן לשמירת ראיות. בנוסף, מוסד ההתיישנות מאפשר לנתבעים לכלכל את צעדיהם לעתיד לבוא, ולהיערך לסיכונים מפני הגשת תביעות צפויות. שיקול שלישי העומד בבסיס מוסד ההתיישנות הוא כי תובע אשר נמנע מהגשת תביעה במשך תקופה ארוכה נתפס כמי שוויתר ומחל על זכותו לתבוע. הטעם האחרון הינו מערכתי, לפיו ראוי כי מערכת המשפט תקדיש את משאביה המוגבלים לטיפול בסכסוכים מן ההווה ולא לבירור טענות לזכויות שמקורן בעבר הרחוק.

בתביעות לתגמולי ביטוח, הכלל הוא כי תקופת ההתיישנות מקוצרת מהרגיל, ומוגבלת לשלוש שנים בלבד. כלומר, רק הגשת תביעה לבית המשפט בתוך פרק זמן של שלוש שנים ממועד קרות מקרה הביטוח תעצור את מרוץ ההתיישנות.

עם זאת, תקופת ההתיישנות עשויה להתארך במקרים מסוימים, למשל, מחמת ליקוי נפשי או שכלי של התובע, או נוכח גילו הצעיר של התובע שטרם מלאו לו שמונה עשרה שנה.

פוסטים אחרונים

הצג הכול

נפגעתי בתאונת דרכים- מה הפיצוי המגיע לי?

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 (להלן: "חוק הפלת"ד") חוקק על מנת להבטיח שכל נפגע בתאונת דרכים יפוצה בגין נזקיו, אם כי לא בשלמותם (ראו פירוט בהמשך). לשם כך, מגדיר החוק מהי תאונת דרכים. יחד

בית המשפט בנתניה ביטל פסק דין והליכי הוצאה לפועל שננקטו נגד לקוחה של חברת פלאפון

משרדנו ייצג לקוחה לשעבר של חברת פלאפון בהליך לביטול פסק דין שניתן נגדה ושבמסגרתו חויבה לשלם לפלאפון סך של 100,000 ₪.בית המשפט בנתניה בחן האם התקיימו יחסי שליחות בין הלקוחה לבין עו"ד שייצג אותה, לכאורה

 ©2019  ISMAIL & CO. LAW OFFICES

עוד תאונות דרכים לשון הרע רשלנות רפואית הסכם רכישה הקמת חברה פיצויים